Dlaczego warto zamówić projektanta?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Ponieważ on zna się na tym lepiej od nas. Ma on większą wiedzę i doświadczenie, widział dużo więcej rozwiązań, odwiedza targi i wystawy - może, więc zaproponować nam coś zupełnie nieoczekiwanego, co nam się spodoba.

W dzisiejszych czasach jesteśmy wręcz zalani różnymi materiałami wykończeniowymi. Począwszy od farb, tapet, podłóg, przez meble, wykładziny aż do ozdób i dekoracji różnorodność produktów jest przeogromna. Sztuką jest dobrać tak wszystkie materiały i elementy, aby spełniały nasze oczekiwania, były funkcjonalne, estetyczne i trwałe. Samodzielne eksperymenty mogą skończyć się porażką. Bogactwo dostępnych materiałów wykończeniowych, sprzętów i mebli nie rozwiązuje problemów, lecz raczej pogłębia naszą bezradność; im więcej możliwości, tym trudniej wśród nich wybierać. I tutaj warto zwrócić się do dobrego fachowca, który może pomóc nam w wybraniu koloru ścian, mebli i tkanin. Architekt wnętrz ma wiedzę na temat doboru materiałów wykończeniowych. Zna ich właściwości techniczne, wady i zalety, zastosowanie, sposoby zabezpieczenia i konserwacji. Wie jak uzyskać wrażenie płaskich powierzchni lub głębi przez dobór odpowiednich faktur płytek czy tapet. Wybór materiałów może zadecydować też o tym, czy uzyskamy wnętrze chłodne, sterylne czy ciepłe, przytulne. Projektant zaprezentuje próbki materiałów, przedstawi wady i zalety wybranych rozwiązań. Nie każdy rodzaj kamienia nadaje się na posadzkę w holu czy taras. Tylko niektóre gatunki drewna można zastosować na schody. Wybierając na przykład farby i lakiery, zwracamy uwagę nie tylko na kolor, ale również wydzielanie zapachów, odporność na działanie czasu i światła, a także możliwość odbijania światła i ciepła. Architekt powinien znać ceny materiałów i wiedzieć, gdzie je kupić. Powszechne jest przekonanie, utwierdzane często przez kolorowe czasopisma, że oryginalnie i nowocześnie znaczy drogo. Tymczasem architekt może nam pokazać, że za pomocą niedrogich i dostępnych materiałów można niekonwencjonalnie urządzić wnętrze.

Wypełnienie pustych pomieszczeń sprzętami to kolejny i wcale nie najłatwiejszy etap urządzania mieszkania. Detale i meble zdobią i tworzą klimat. W dużej mierze to one mogą zdecydować o ostatecznym wizerunku pomieszczenia, jego oryginalności i niepowtarzalności. Wybór mebli to sprawa stylu, materiałów, koloru, ale również producenta i ceny. Meble powinny być także dopasowane do wielkości i charakteru wnętrza. Architekt może zaproponować wyposażenie mieszkania pod klucz ze wskazaniem miejsca zakupu, ale również może zająć się sprowadzeniem mebli, tkanin i sprzętów.

Możemy też zwrócić się do architekta z prośbą o zaprojektowanie oświetlenia. Wprawny architekt może stworzyć nastrój zarówno światłem dziennym, jak i sztucznym, wprowadzić do wnętrza ład i harmonię. Odpowiednie oświetlenie wydobywa urodę niektórych przedmiotów, kryje brzydotę innych. Potrafi każde wnętrze zmienić nie do poznania.

Współpraca z architektem pomoże nam urzeczywistnić naszą wizję o wymarzonym wnętrzu.

*Na podstawie artykułu Hanny Jankowskiej opublikowanego w Muratorze